Музей історії Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України
Музей історії Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М. Бакуля НАН України був створений з ініціативи організатора і першого директора Інституту В.М. Бакуля в 1966 році.
Приміщення музею складається з 3-х кімнат і холу, загальною площею 121 м2. Одна з кімнат є меморіальною, в ній відтворено частину кабінету першого директора Інституту, д.т.н. В.М. Бакуля, його робочий стіл, книги, записні блокноти, фотографії і т.д. Тут також присутня копія мармурової білої дошки, з прізвищами співробітників, які внесли величезний вклад в розвиток Інституту і нині пішли з життя.
В експозиції музею представлені розділи про історію організації і розвитку Інституту, як центру створення і промислового використання алмазів, синтезованих в апаратах під дією високих тисків і температур і інших надтвердих матеріалів.
У фонді музею, який постійно поповнюється, представлено близько тисячі одиниць експонатів діяльності Інституту, в т.ч .: перші 2 тисячі карат синтетичних алмазів, різноманітні види алмазних і твердосплавних інструментів, макети, стенди, планшети, дипломи, грамоти, кубки, подарунки і сувеніри гостей і співробітників Інституту.
У музеї можна подивитися виставку, де представлені теоретичні та практичні результати наукової діяльності Інституту за 50 років з дня його організації в 1961 р.
Окремі стенди присвячені ветеранам Великої Вітчизняної війни, лауреатам Державних премій і нагород за досягнення в науці, а також традиційного свята "День Інституту", який був заснований в 1963 р. В.М. Бакулем.
Спеціальна експозиція присвячена директору Інституту, відомому вченому в галузі сучасного матеріалознавства, механіки матеріалів і конструкцій, наукових основ машинобудування, академіку НАН України М.В.Новікову, який з 1977 р. керує Інститутом.
В музеї створено ряд картотек, в т.ч .:
- список нагороджених за промисловий випуск синтетичних алмазів;
- нагороджених державними преміями в галузі науки і техніки СРСР, УРСР, України, преміями НАН України;
- нагороджених за успіхи при виконанні урядових завдань країни;
- почесних гостей;
- публікацій про Інститут в пресі за 50 років його роботи.
Музей працює щоденно з 10.00 до 16.00,
тел.: 430-35-31;
E-mail: almaz@ism.kyiv.ua