"Інститут надтвердих матеріалів" Історія
Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Валентин Миколайович Бакуль - творець та засновник інституту

Історія синтезу алмазів при високому статичному тиску

 

У Швеції уперше у світовій історії успішний синтез алмазної з гра-фітометалічної суміші при тиску 83000 атмосфер був виконаний 16 лютого 1953 року в лабораторії компанії АСЕА. Автори - експериментатор Эрик ЛУНДБЛАТ, керівник Хальвард Рагкер ЛІАНДЕР, пресове устаткування і консультації Балтазара фон ПЛАТЕНА. Промислове виробництво не було розроблене, патент не отриманий.

У США синтез алмазів незалежно був здійснений в лабораторії компанії Дженерал Електрик групою учених, до складу якої входили Трасі ХОЛЛ, Герберт СТРОНГ, Френсис БАНДІ та Боб ВЕНТОРФ, і 31 грудня 1954 року визнано датою отримання перших синтетичних алмазів (man - made diamonds). Публічне представлення успіху відбулося 16 лютого 1955 року. Патент був зареєстрований. Промислове виробництво СА було розпочате в 1957 році в Детройті. Перший продаж СА відбувся в листопаді 1957 року.

У жовтні 1960 року компанія ДЕ БІРС оголосила про створення свого комерційно ефективного виробництва синтетичних алмазів в ПІВДЕННІЙ АФРИЦІ.

У СРСР групою учених Інституту фізики високих тисків Академії наук (ВЕРЕЩАГІН Л.Ф., ГАЛАКТІОНОВ В.А., РЯБІНІН Ю.Н., СЕМЕРЧАН А.Л., СЛЄСАРЕВ Л.Ф.) у I960 році незалежно був здійснений синтез алмазів в оригінальному АВД-типу ковадлі з поглибленням (сочевиця). На цій базі у листопаді 1960 року В.М. БАКУЛЕМ в Києві була розроблена промислова технологія, і в рекордно короткий термін в 1961 році в створеному Інституті надтвердих матеріалів запрацювало промислове виробництво. Патенти були оформлені.

У лютому 1957 р. в США, в лабораторії Дженерал Електрик доктор Боб ВЕНТОРФ оголосив про винахід способу синтезу алмазоподібного кубічного нітриду бору (КНБ).

У 1964 році уперше у світі було почато промислове виробництво КНБ по винаходах вітчизняних учених (МОСКВА, БІЛОРУСЬ) в САНКТ-ПЕТЕРБУРЗІ, на заводі ІЛЛІЧ.

У Китаї в 1963 році був здійснений синтез алмазів в ЧЕНЬДЖОУ і ПЕКІНІ. Перший шестипуансоний прес був створений в інституті в ЧЕНЬДЖОУ в 1965 році. У 1966 році був отриманий порошок КНБ. Промислове виробництво СА розпочато у 1966 р., а перший завод запущений в 1969 р.

За словами відомого ученого з високих тисків ПЕРСІ БРІДЖМЕНА, Нобелівського лауреата 1946 року, усі досягнення з синтезу алмазів були отримані, тому що автори "... знайшли як здійснити найбільший тиск при високій температурі, і витримати ці умови більш тривалий час, ніж це було досягнуто раніше".

Про теоретичні роботи О.Н. ЛЕЙПУНСЬКОГО (1939 р.) і ФРАНК-КАМЕЛЕЦЬКОГО (40-і роки) не згадували.

 

Історія Інституту

У 1961 році з метою створення промислового синтезу алмазів і інших надтвердих матеріалів (НТМ) і розробки на їх основі прогресивних інструментів, на базі Центрального технологічного бюро твердосплавного інструменту і його дослідницького заводу був створений в Києві Інститут надтвердих матеріалів.

В основу промислового синтезу алмазів була покладена теорія физико-хімії синтезу алмазів, розроблена О.Л. Лейпунським у 1939 р.

Великий вклад в створення і вдосконалення апаратури високого тиску, що забезпечила можливість проведення наукових досліджень і технологічних робіт в мегабарних діапазонах тисків, зробив академік Л.Ф. Верещагін. Під його керівництвом в 1960 році в лабораторії Інституту фізики високих тисків (ІФВТ) в СРСР уперше був здійснений синтез алмазу з графіту.

При активній участі академіка Л.Ф. Верещагіна були розроблені наукові основи і створено промислове виробництво синтетичних надтвердих матеріалів - алмазу і кубічного нітриду бору.

Перший директор і засновник Інституту надтвердих матеріалів - доктор технічних наук, Герой Соціалістичної праці Валентин Миколайович Бакуль (1908-1978 рр.) - був одним з організаторів промислового випуску алмазів в СРСР. Перша велика партія синтетичних алмазів була випущена в ІНМ в жовтні 1961 року.

З 1977 по 2014 роки Інститутом керував академік НАН України, професор  Микола Васильович Новіков.

 

 

 У 1982 році за активний розвиток міжнародних економічних зв"язків, зміцнення ділової співпраці, Інститут нагороджений Міжнародною премією "Золотий Меркурій".

У квітні 1998 року в Мадриді відбулася 23-а сесія конвенції "Арка Європи", ", на якій концерн "Алкон" і Інститут надтвердих матеріалів НАНУ були нагороджені спеціальним знаком всесвітнього визнання - "Аркою Європи" - " "...за внесок у розвиток світового бізнесу, високий рівень наукової діяльності, постійне вдосконалення системи управління і виробництва, професіоналізм".

 

 

З 1990 року інститут носить ім"я В.М. Бакуля.

У 1995 році був створений АЛКОН (науково-технологічного алмазного концерну) НАН України.

У 1999 році була отримана "Золота медаль SPI" від міжнародної асоціації сприяння національної промисловості (Франція).

У 2000 році ІНМ отримав відзнаку "Одісей" Міжнародної академії "Контенант" (Париж-Москва) за видатні досягнення в області високих технологій.

2005 рік приніс нагороду "Співдружність Україна - Росія 2005".

У 2007 році НТАК "АЛКОН"  став лауреатом Всеукраїнської акції  "Лідер товарів і послуг України 2007 року" - "За видатний вклад в економічне зростання держави",  та отримав цю відзнаку від Президента України В. Ющенка.

У 2007 році була здобута медаль за перемогу у Всеукраїнському конкурсі-виставці  "Кращий вітчизняний товар року" в номінації "Наука".

У 2008 році ІНМ був відмічений новим досягненням - Zhengzhou Hi - Tech New Technology Industries Development Zone – 2008. Це нагорода в області високотехнологічного розвитку промисловості Ченьчжоу (Китай).

У 2010 році одержано нагороду "За кращу торгову марку нового тисячоліття" Міжнародного клубу Торгових Лідерів (36 th International Award for the Best Trade Name New Millenium Award 2010).

У 2010 році НТАК (АЛКОН) НАН України також отримав нагороду "Підприємство року - 2010" - "За досягнення переваги над конкурентами за вітчизняними статистичними результатами".

2011 рік приніс ІНМ ім. В.М. Бакуля НАН України Диплом "За вагомий внесок в розвиток вітчизняної науки" від Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти і від Інституту інноваційних технологій МОН МС України.

Нині Інститут є головною організацією науково-технічного алмазного концерну АЛКОН, який об"єднує  фінансову, виробничу і організаційну діяльність 12 організацій, що входять до його складу.

У 2010-2014 рр. Інститут координував грант Європейського Союзу "START" - "Підвищення співпраці Європейського Союзу і України в галузі надтвердих матеріалів".  Під час цієї роботи розроблялися можливості співпраці ІНМ з провідними центрами досліджень ЄС, був проведений ряд конференцій і тренінгів для молодих вчених, спрямованих на підвищення їх компетенції і збільшення можливостей комерціалізації наукових розробок. Крім того, був зроблений огляд перспективних наукових розробок ІНМ і докладно вивчений дослідницький потенціал співпраці Україна - ЄС; розроблена концепція і стратегія розвитку Інституту надтвердих матеріалів до 2020 р.

На головну

Звернення за благодійною допомогою


V.Bakul Institute for Superhard Materials V.Bakul Institute for Superhard Materials V.Bakul Institute for Superhard Materials V.Bakul Institute for Superhard Materials V.Bakul Institute for Superhard Materials

Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua