Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

У лабораторії 18/3 проведені НДР з дослідження впливу технологічного середовища на фізико-хімічні явища при шліфуванні надтвердими матеріалами важкооброблюваних сплавів (Борбат А.А., Орап А.А., Сухобрус А.А.).

Виконано комплекс робіт зі створення і засвоєння супефінішного інструменту з синтетичних алмазів на комбінованої і полімерній основі, що має стійкість до 10 разів більше в порівнянні з чинними при обробці шийок шестерень гідронасосів і колінчастих валів тракторних двигунів (Іваненко А А., Орап А.А., Сохань С.В.).

Для підвищення ефективності обробки напилених і наплавлених покриттів різних складів, у відділі були інтенсифіковані роботи в сфері створення нових конструкцій інструментів і оптимізації режимів різання, за двома напрямками - лезова обробка і шліфування. В результаті цих досліджень, були закладені теоретичні і технологічні основи обробки покриттів різанням в країні. Проводилось вивчення процесу стружкоутворення, термо-силових закономірностей процесу різання, систематично аналізувалися дані відносно якості обробки покриттів; була висунута гіпотеза про механізм зносу інструменту при їх різанні. Активну участь в цих роботах взяли науковці та фахівці відділу Андрєєв В.В., Гавриш О.А., Гуцаленко О.Г., Землянський Є.С., Зубанов Е.Н., Комська І.М., Рибіцький В.А., Черепанов К.А. (дослідження процесів алмазно-абразивної обробки), Гончаренко Ю.М., Клименко С.А., Коваленко І.В., Муковоз Ю.А. (дослідження процесів лезової обробки покриттів).

Результати НДР з обробки покриттів знайшли широке застосування в промисловості. Останнім часом різання покриттів - невід"ємна частина технологічних процесів механічної обробки на підприємствах алмазо- і золотодобувного комплексу Російської Федерації, численних ремонтних підприємств більшості країн СНД, металургійних і машинобудівних підприємств України, Білорусі, Казахстану, Молдови, Узбекистану та ін.

Цей науковий напрям продовжує розвиватися і в сучасних важких умовах соціально-економічних перетворень в Україні та інших країнах СНД. Принципи та підходи, закладені професором Рижовим Е.В. в дослідженнях з механічної обробки покриттів, продовжують приносити позитивні результати і, тому, можна констатувати, що в даний час склалася сучасна цілісна інтерпретація змісту поняття "техніка газотермических напилених покриттів і наплавлень", що включає в себе такі елементи, як технологічні процеси механічної обробки покриттів і пристрої для їх здійснення.

За цикл робіт з технологій наплавлення і їх механічної обробки в 1988 р., співробітникам відділу № 18 - завідувачу відділу Е.В. Рижову і старшому науковому співробітнику В.А. Рибіцькому була присуджена премія Академії наук України ім. Є.О. Патона.

У відділі проведено дослідження шліфування залізовуглецевих сплавів, хромованих покриттів і наплавочних матеріалів кругами із звичайних, металізованих і з неметалевими покриттями зерен алмазу, КНБ і гексаніта-А. При цьому встановлено, що марка, зернистість, зв"язка, концентрація НТМ впливають на працездатність кіл, а характер функціональної залежності визначається в основному фізико-механічними властивостями оброблюваного матеріалу.

Процес саморегулювання рельєфу робочої поверхні інструменту залежить не тільки від властивостей НТМ, але і від режимів обробки і властивостей оброблюваного матеріалу. Це стало основою для розробки кіл з оптимальною ріжучої робочою поверхнею.

Співробітниками відділу вперше були виготовлені і випробувані шліфувальні круги з подрібнених полікристалів кіборіта, що показали високу працездатність при шліфуванні швидкорізальних сталей без охолодження і з використанням СОТС (Клименко С.А., Рябченко С.В.).

 Проведені дослідження дозволили розробити і вдосконалити ряд прогресивних технологічних процесів обробки сталевих і чавунних хромованих деталей колами з НТМ: зубчастих коліс, буртів гільз двигунів внутрішнього згоряння, бігових канавок кулькових гвинтових пар, колон радіально-свердлильних верстатів, поршневих кілець, шнеків, відновлених наплавними матеріалами, каландрових валів папероробних машин, хромованих сушильних циліндрів і хромованих колон випробувальних машин (Корж Н.Я.).

Ці процеси забезпечують підвищення продуктивності в 1,5-3,0 рази, і необхідні експлуатаційні показники деталей.

Вивчення кінематики мікрорізання при алмазному резьбо- і зубошліфуванні дозволило розробити технологічні принципи управління процесами формоутворення профілю різьби і зубів на основі використання ЕОМ (Корж Н.Я., Мішнаевській Л.Л., Рябченко С.В., Тверський В.Г.). Даний процес охоплює шліфування циліндричних зубчастих коліс середнього модуля (2-10 мм) з залізовуглецевих і титанових сплавів по методу обкатки. Такі зубчасті колеса застосовуються в основному в редукторах авіаційних і суднових двигунів, приводах автомобілів, тракторів і високоточних верстатів.

Процес виконується за двома технологіями - шліфування зубчастих коліс 6-7 ступеня точності з загартованих і цементованих сталей конічними колами на верстатах мод. 5А841 і шліфування високоточних зубчастих коліс (3-4 ступінь) з залізовуглецевих і титанових сплавів тарілчастими колами на верстатах мод. 5А851 і 5А891.

В його основу покладено ідею підтримання високої ріжучої здатності і геометричної форми кіл на металевій зв"язці електрофізичних способом. Розроблені технології шліфування зубчастих коліс припускають модернізацію верстатів для роботи колами з НТМ на металевих зв"язках і здійснення правки кіл електроерозійним методом. Процес забезпечує: підвищення продуктивності обробки в 1,5-2 рази; підвищення стійкості шліфувального інструменту в 3 рази; шорсткість обробленої поверхні зуба до Rа 0,32 мкм; відсутність прижогів на обробленій поверхні; при цьому надійність і довговічність зубчастих передач збільшується на 20-25 ‰.

Розроблено новий технологічний процес шліфування прецизійних зубчастих коліс тарілчастими колами з КНБ з охолодженням, який дозволяє збільшити продуктивність обробки в 1,5-2,0 рази і суттєво підвищити точність зубчастих коліс (Мішнаевський Л.Л., Рябченко С.В.).

Розроблено та освоєно нові техпроцеси обробки евольвентних, гвинтових і інших фасонних поверхонь інструментом з НТМ, що забезпечують в 1,5-5,0 раз підвищення продуктивності і поліпшення якості виготовлення (Дудник Н.П., Іцкович М.С., Корж Н.Я., Мішнаевський Л.Л., Рябченко С.В., Тверський В.Г.).

Розроблено оригінальну технологію заточування тонких відрізних фрез з твердого сплаву, засновану на одночасному двосторонньому шліфуванні алмазними колами (Карпович Н.С.). Проведено комплекс робіт по вивченню оброблюваності різних класів конструкційних матеріалів за критерієм зносостійкості алмазно-абразивного інструменту з урахуванням теплофізичних, динамічних і якісних параметрів процесу виготовлення виробів, кінематики процесів обробки, що дозволяє розробити технологічні процеси управління формоутворенням поверхонь.

 

Читати далі>>>

На головну

Співробітники відділу №18
Лезовий інструмент з полікристалічних надтвердих матеріалів
Змінні багатогранні непереточувані пластини з полікристалічних надтвердих матеріалів (ПНТМ) на основі синтетичного алмазу (СА) і кубічного нітриду бору (КНБ), що випускаються відділом 18 *
Книги, написані співробітниками відділу № 18
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua