Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Випуск № 1, рік 2022

 

УДК 620.22-621.921.34

Б. Т. Ратов1, В. А. Мечник2, *, М. О. Бондаренко2, В. В. Стрельчук3, Т. О. Пріхна2, В. М. Колодніцький2, **, А. С. Ніколенко3, П. М. Литвин3, І. М. Даниленко3, В. Є. Мощіль2, Е. С. Геворкян4, В. А. Чишкала5, А. С. Косьмінов1, А. А. Шукманова6
1НАО “Казахський національний дослідницький технічний університет ім. К. І. Сатпаєва”, м. Алмати, Казахстан
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Інститут фізики напівпровідників ім. В. Є. Лашкарьова НАН України, м. Київ, Україна
4Український державний університет залізничного транспорту, м. Харків, Україна
5
Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна, м. Харків, Україна
6Каспійський університет, м. Алмати, Казахстан
*vlad.me4nik@ukr.net
**vasylkolod56@gmail.com
Фазоутворення та фізико-механічні властивості композитів WC‒Co‒CrB2, спечених вакуумним гарячим пресуванням для бурових інструментів (стор. 3-16)

Наведено нові дані про вплив добавок дибориду хрому (в інтервалі від 0 до 10 % (за масою)) на фазоутворення і фізико-механічні (в’язкість руйнування, твердість, границі міцності під час згинання і стиску) властивості композиційних матеріалів на основі твердого сплаву WC–6 % (за масою) Co, сформованих за методом холодного пресування з подальшим вакуумним гарячим пресуванням. Виявлено, що спечені зразки композитів складаються із структурних фаз гексагональної групи WC і орторомбічної групи B2CoW2 та включень аморфного вуглецю. При цьому параметри кристалічної фази B2CoW2 в залежності від вмісту CrB2 змінюються. Встановлено, що додавання 4 % (за масою) дибориду хрому до складу композита WC–6Co приводе до двократного збільшення в’язкості руйнування KIc від 9,8 до 14,5 МПа∙м1/2 при незначному зменшенні твердості Н від 15,1 до 13,9 ГПа, а також до підвищення границі міцності під час згинання Rbm від 2000 до 2500 МПа і границі міцності під час стиску Rcm від 5300 до 5500 МПа. Показано, що зазначені показники досягаються внаслідок дисперсійного механізму зміцнення і модифікації структури (стабільне зменшення середнього розміру зерна карбідної фази, зникнення пор на місці зв’язуючої фази Co, утворення кластерів фази інгібітора на міжфазних границях) та фазового складу композитів.

Ключові слова: композит, карбід вольфраму, кобальт, диборид хрому, склад, концентрація, вакуумне гаряче пресування, структура, твердість, в’язкість руйнування.

 

УДК: 669.017

В. З. Кублій*, С. В. Уткін, А. А. Бондар, С. Ю. Артюх
Інститут проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України, м. Київ, Україна
*vasil.kubliy@gmail.com
Властивості фаз у сплавах системи Mo–Fe–B із вмістом бору до 40 % (ат.), відпалених за субсолідусних температур (стор. 17-26)

Побудовано концентраційні залежності періодів кристалічної ґратки та мікротвердості HV для фаз у сплавах системи Mo–Fe–B із вмістом бору до 40 % (ат.), відпалених за субсолідусних температур. Встановлено, що при збільшенні вмісту заліза у фазах (Mo), (αδ-Fe), s-MoFe і Mo2FeB2 періоди зменшуються, а мікротвердість зростає для фаз (Mo) та Mo2FeB2 і зменшується для (αδ-Fe), s-MoFe, m-Mo6Fe7 і R-Mo2Fe3. Для більшості досліджених фаз отримані результати добре узгоджуються з межами областей гомогенності фаз на поверхні солідуса, побудованій раніше.

Ключові слова: фаза, сплав, система, фазовий склад, залежність, мікротвердість, період.

 

УДК 621.762.53

М. І. Упатов1,*, М. Ю. Єфіменко1, Д. Влегуелс2, Ю. І. Богомол1
1Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”, м. Київ, Україна
2Католицький університет Льовена, Бельгія
*nikitaupatov@gmail.com
Спрямовано закристалізований трифазний евтектичний композит системи B4C–TaB2–SiC (стор. 27-35)

Методом спрямованої кристалізації отримано трифазний евтектичний композит B4C–8TaB2–40SiC (% (мол.)). Досліджено властивості отриманого матеріалу: його структура є дрібнозернистою рівномірною трифазною евтектикою системи B4C–TaB2–SiC ламелярного типу по всьому об’єму зразка, визначено значення твердості за Віккерсом (33–34 ГПа), тріщиностійкість (3,9 МПа∙м1/2), досліджено коефіцієнт термічного розширення композита в температурному інтервалі 22–1600 °С.

Ключові слова: трифазна евтектика, коефіцієнт термічного розширення, карбід бору, карбід кремнію, диборид танталу.

 

УДК 621.623

Ю. Д. Філатов1, *, В. І. Сідорко1, А. Ю. Бояринцев2, С. В. Ковальов1, В. В. Гаращенко1, В. А. Ковальов1
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, м. Харків, Україна
*filatov@ism.kiev.ua
Вплив спектроскопічних параметрів оброблюваного матеріалу та полірувального порошку на показники полірування оптичних поверхонь (стор. 36-46)

В результаті дослідження закономірностей впливу спектроскопічних параметрів оброблюваного матеріалу та полірувального порошку на продуктивність полірування і шорсткість полірованих поверхонь деталей з оптичного скла, ситалів, оптичних і напівпровідникових кристалів, кераміки і полістиролу встановлено, що інтенсивність зняття оброблюваного матеріалу лінійно зростає при збільшенні кількості молекулярних фрагментів в частинці шламу, що видаляється з оброблюваної поверхні, і спадає при зростанні співвідношення частот власних коливань молекулярних фрагментів в частинках полірувального порошку та оброблюваному матеріалі. Показано, що при збільшенні цього співвідношення параметри шорсткості полірованих поверхонь лінійно спадають. Встановлено, що інтенсивність зношування полірувального порошку лінійно зменшується при збільшенні співвідношення частот коливань молекулярних фрагментів в оброблюваному матеріалі та частинках полірувального порошку.

Ключові слова: полірування, спектроскопічні параметри, продуктивність полірування, шорсткість поверхні.

 

УДК 621.923

В. І. Лавріненко1,*, О. О. Пасічний1, В. Г. Полторацький1, В. Ю. Солод2,**, Д. Г. Музичка2,***
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Дніпровський державний технічний університет МОН України, м. Київ, Україна
*lavrinenko@ism.kiev.ua
**v_solod@ukr.net
*** muzichka@ua.fm
Особливості формозміни ріжучої поверхні шліфувального круга у коловому напрямку під час шліфування кругами із сумішшю шліфпорошків НТМ та з модифікованою поверхнею їх зерен (стор. 47-59)

Досліджено особливості формозміни ріжучої поверхні шліфувального круга у коловому напрямку в процесі шліфування і показано, що вона є нерівномірною і має хвилеподібний характер. Показано, що хвилеподібна формозміна поверхні є характерною як для алмазних, так і для кубонітових кругів, і є природнім явищем, що відображає процес знімання кругом оброблюваного матеріалу. Позбутися хвильової формозміни можна правкою ріжучої поверхні. Для отримання не примусової, а природної формозміни необхідно застосовувати зерна компактів з мікропорошків кубічного нітриду бору, залучати суміші шліфпорошків або модифікувати поверхню зерен надтвердого матеріалу. Доведено, якщо модифікувати поверхню зерен із застосуванням хлоридів, то ріжуча поверхня круга має ламаний хвильовий профіль у коловому напрямку і, як наслідок, знижується несуча здатність обробленої поверхні.

Ключові слова: шліфувальний круг, ріжуча поверхня, хвильова формозміна, параметри шорсткості поверхні, шліфпорошки.

 

УДК 622.24.05: 621.921.34-419

О. П. Виноградова, А. П. Закора*, О. О. Шульженко, В. Г. Гаргін, О. М. Соколов, Д. В. Ефросінін, Є. О. Закора
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*apz146@gmail.com
Порівняльна оцінка працездатності бурових коронок з алмазовмісною матрицею і вставками з алмазовмісних композитів (стор. 60-66)

Виконано порівняльну оцінку працездатності бурових коронок з алмазовмісною комбінованою матрицею, оснащених вставками з алмазовмісного композиційного термостійкого матеріалу АКТМ і вставками з отриманого активованим НРНТ-спіканням порошків алмазу з добавкою n-шарового графену марки N002-PDR, що не містить вільного кремнію і має високу міцність і зносостійкість, нового композиційного зносостійкого матеріалу АКЗМ. Проведений після буріння блоку коростишівського граніту X-категорії на спеціальному стенді комплекс досліджень, що включає вивчення робочої поверхні комбінованої алмазовмісної матриці бурових коронок мікроскопічним методом і контактним методом вимірювання шорсткості, дослідження мікропрофілю поверхні вибою, сформованого при бурінні, дозволив зробити висновок про більш високу працездатність роботи коронок, оснащених вставками АКЗМ, в порівнянні з коронками, оснащеними вставками АКТМ.

Ключові слова: бурова коронка, порошки алмазу, комбінована алмазовмісна матриця, породоруйнівна вставка, працездатність, ефективність руйнування гірських порід, зносостійкість, шорсткість мікропрофілю робочої поверхні вставок і вибою.

 

УДК 666.762.5:621.914.1

Jinyang Xu*, Min Ji, Linfeng Li, Ming Chen
State Key Laboratory of Mechanical System and Vibration, School of Mechanical Engineering, Shanghai Jiao Tong University, Shanghai, P.R. China
*
xujinyang@sjtu.edu.cn
Оцінка полікристалічних алмазних інструментів при фрезеруванні попередньо спеченої та повністю спеченої цирконієвої кераміки (стор. 67-76)

 

Полікристалічний алмаз (ПКА) – надтвердий інструментальний матеріал, здатний протистояти різкій взаємодії інструменту при обробці твердих заготовок завдяки його відмінним термомеханічним властивостям. Цирконієва кераміка є одним з видів відновлювальних матеріалів біомедичного класу, які широко використовують в клінічному стоматологічному протезуванні, завдячуючи чудовій біосумісності та прекрасним естетичним ефектам. Здійснено серію експериментів з фрезерування оксиду цирконію при використанні інструментів з полікристалічних алмазів. Основною метою була оцінка зносостійкості таких інструментів під час фрезерування діоксиду цирконію. Було досліджено два типи зразків цирконієвої кераміки – попередньо спечену та повністю спечену кераміку 3Y-TZP. Продуктивність інструменту оцінювали за зносом, а морфологію зношеної поверхні інструменту – як за допомогою цифрового мікроскопа, так і вимірювача топографії поверхні. Виявлено основні механізми, що регулюють знос інструменту з полікристалічних алмазів у разі обробки різних зразків спеченої кераміки.

 

Ключові слова: інструменти з полікристалічних алмазів, цирконієва кераміка, фрезерування загартованих деталей, характер зношування, механізми зношування.

 

УДК 666.3:539.5

І. П. Фесенко1,*, Л. О. Романко1, В. І.Часник2, Л. М. Вовк3, Ю. М. Туз4, А. В. Довгаль4, Т. Б. Сербенюк1, О. М. Кайдаш1, О. О. Бочечка1, В. П. Рукін2
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2ДП НДІ ОРІОН, м. Київ, Україна
3Український НДІ спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, (ІСТЕ СБУ), м. Київ, Україна
4Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”, Київ, Україна
*igorfesenko@ukr.net
Електрофізичні характеристики вільноспеченого керамічного композита AlNTiN (стор. 77-79)

Визначено електрофізичні характеристики (електричний опір, енергія активації) у температурному діапазоні 27–215 °С керамічного композита нітрид алюмінію–нітрид титану.

Ключові слова: вільне спікання, нітрид алюмінію, нітрид титану, температура, електричний опір, енергія активації.

 

На головну

Випуск № 3, рік 2024
Надтверді матеріали
Склад редакційної колегії
Архів журналу НТМ
Положення про етику наукових публікацій
Редакція журналу “Надтверді матеріали
Передплата
Історія журналу
НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНИЙ ЖУРНАЛ «НАДТВЕРДІ МАТЕРІАЛИ» У СВІТОВОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Рекомендації для авторів журналу «Надтверді матеріали»
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua